Lankytinos vietos Pasvalio rajone

Balsių vandens malūnas

Statytas 1764 metais – tai vienas iš seniausių vandens malūnų Respublikoje, saugomas istorinis paminklas. Jo įrengimų neišliko, restauruotose patalpose įrengta svetainė, poilsiavietė, užsakymai pobūviams priimami iš anksto. Malūne ir jo kieme gausu įrankių ir rakandų, primenančių XIX a. pradžios buitį.

Balsių malūnas small

Šventabala

Šaltinis prie Daujėnų Švč. Jėzaus Širdies vardo bažnyčios šventoriaus. Jo vanduo, tikinčiųjų manymu, turi gydomųjų savybių. Sovietmečiu šaltinis valdžios nurodymu buvo užpiltas žeme. Atkūrus nepriklausomybę, daujėniečiai šaltinį entuziastingai atgaivino.

Šventabala small

Joniškėlio dvaras ir parkas

Vienas seniausių Lietuvos dvarininkų Karpių dvaras, esantis miestelio pakraštyje, prie Mažupės upelio.

Šias žemes Karpiai valdė nuo XVII a. iki 1940 metų. Originalus centrinių rūmų pastatas su dorėninio stiliaus kolonomis ir mezoninu, išliko dalis oranžerijos, ūkinių pastatų. Dvarą supa 27 ha parkas, kuriam apie 200 metų. Pastate veikia Lietuvos žemdirbystės mokslinio tyrimo instituto Joniškėlio bandymų stotis.

Joniškėlis small

Pajiešmenių dvaras ir parkas

Priklausė baronui Liudvikui Ropui, pastatai statyti XIX a. pabaigoje. Iešmens upelio pakrantėje įveistas iki mūsų dienų išlikęs parkas. Dvaras pasiekiamas važiuojant iš Pasvalio Rygos kryptimi. Dvaras – privati nuosavybė, šiuo metu remontuojamas.

Pajiešmenių dvaras small

Paminklas Gabrielei Petkevičaitei–Bitei

Joniškėlio centre atidengtas 1994 m. rugsėjo 1 dieną (skulptorius – kraštietis Antanas Dimžlys). Rašytojos–altruistės vardas suteiktas Joniškėlio vidurinei mokyklai bei vienai didžiausių šio miestelio gatvių.

Bitė small

Pumpėnų vėjo malūnas

Pastatytas 1920 metais, neveikiantis, išlikusi įranga. Paskelbtas technikos raidos paminklu.

Pumpėnų malūnas small

Stogastulpis ir ąžuolas poeto Bernardo Brazdžionio gimtinėje

Stebeikėlių kaime, buvusios sodybos vietoje.

Brazdžioniui small

Žadeikių Bernardo Brazdžionio edukacinis centras

Edukacinio centro veikla - http://edukacija.pasvalys.lt

Žadeikių dvaras small

Memorialas Pušalote, skirtas Lietuvos nepriklausomybės 1918–1919 m. gynėjams pušalotiečiams

Memorialas Pušalote small

Paminklas, skirtas 1918–1919 m. Saločiuose žuvusiems savanoriams už krašto nepriklausomybę

Pastatytas 1928 metais, pokaryje buvo nugriautas, o 1989 m. vėl atstatytas.

Savanoriams Saločiuose small

Ąžuolinis paminklas apylinkės knygnešiams

Atidengtas 1993 m. Saločiuose (autorius Pranas Janulevičius).

Žymiausi šio krašto knygnešiai – Juozas Steponavičius iš Deveitonių kaimo, Antanas Krasinskas–Voverys iš Žadeikonių, Steponas Povilionis iš Gripkelių. Gripkelių kaime gyveno ir knygnešių pagalbininkas Jonas Paškevičius, būsimojo mokslininko antropologo Antano Poškos tėvas.

Knygnešiams Saločiuose small

Stogastulpis mokslininkui, keliautojui Antanui Poškai

Gimtinės sodybvietėje Gripkelių kaime.

Stogastulpis Poškai small

Stogastulpis Vileišių šeimai – lietuvybės gaivintojai, Lietuvos nepriklausomybės stiprintojai

Vileišių šeimos sodybvietėje Medinių kaime (autorius Arūnas Grušas).

Mediniai small