Lankytinos vietos Pasvalio mieste

Žalsvasis šaltinis

Kalno g., Pasvalys

Unikalus mineralinio vandens šaltinis, ištryškęs smegduobėje.
Tai didžiausias šaltinis Pasvalio rajone, jo gylis – apie 21 metrą. Debitas – 8-12 l/s.

Žalsvasis šaltinis small

Pasvalio kultūros ir poilsio parkas

Nepriklausomybės gatvės pabaiga, Pasvalys

Pradėtas kurti 1923 m. ir toliau vis plėstas, dabar jau užima 70 ha plotą.

1986–1988 metais krašto tautodailininkai jį paįvairino ąžuolinėmis skulptūromis tautosakine, mitologine tematika. Yra vasaros estrada, amfiteatras žiūrovams.

Vasaros metu vyksta įvairūs kultūriniai renginiai.

Parko teritorijoje yra sporto aikštynas, stadionas ir kempingas.

Pasvalio parkas small

Smegduobių parkas

Pradėtas rengti 2004 metais. Tai 8 ha ploto teritorija pietiniame rajono pakraštyje, tarp VIA BALTICA magistralės ir Panevėžio gatvės, kurioje išlikę keliolika įvairaus dydžio ir amžiaus smegduobių.

Smegduobių parkas small

Senosios klebonijos (Užupio) parkas

Kairiajame Lėvens krante

Rajono menininkų papuoštas medžio skulptūromis.

Parke vyksta kultūriniai renginiai. Prie parko yra išlikusi sena klėtis, kurioje renkasi „Klėties teatras“.

Yra idėja į parką nutiesti per Lėvenį medinį lieptą toje vietoje, kur buvo senasis tiltas.

Senosios klebonijos parkas small

Girnų muziejus

Prie pasvaliečio Antano Stapulionio sodybos Lėvens gatvėje

Tai dubenuotųjų akmenų ir girnapusių kolekcija po atviru dangumi, kurioje sukaupta apie 400 eksponatų: 300 – girnapusių, 66 – dubenuotieji akmenys, 7 – „pėduotieji“ akmenys, 1 – akmuo – riboženklis. Yra malūno krumpliaračių ekspozicija. Eksponatai pradėti rinkti 1979 m.

girnos small

Baltijos kelio kryžių slėnis

ŠR miesto pakraštyje. Šiam slėniui pradžią davė Baltijos kelio akcija: savo dalyvavimo joje ženklus paliko kelių kitų Lietuvos rajonų atstovai. Slėnis ilgainiui praturtėjo kryžiais, skirtais kraštui reikšmingiems įvykiams atminti.

Baltijos kelias small

Pasvalio krašto muziejus

Įkurtas 1998 m. Pagrindiniai ekspozicijos skyriai – etnografijos, istorijos, geologijos, archeologijos.

Muziejuje vyksta įvairūs kultūriniai renginiai – koncertai, susitikimai, spektakliai. Plati muziejaus edukacinė veikla.

Muziejus small

Rašytojo Mariaus Katiliškio memorialinis kambarys

Įkurtas Pasvalio Mariaus Katiliškio viešojoje bibliotekoje. Čia sukaupti jo kūrybos rankraščiai, laiškai, archyviniai dokumentai, prisiminimai, liudijimai, fotografijos. Lietuvoje ir išeivijoje leistos knygos, žurnalai, laikraščiai liudija rašytojo gyvenimo ir kūrybos kelią.

Katiliskio kambarys small

Paminklas Pasvalio įkūrimo 500 metų jubiliejui

Nepriklausomybės g., Pasvalys

Panevėžiečių architektų grupė laimėjo konkursą ir sukūrė jubiliejinį paminklą: 5 vertikalinės kolonos žymi kiekvieną pragyventą šimtmetį, o 5 horizontalės išcentrinės linijos šimtmečius vėl atkartoja.

Paminklas Pasvaliui small

Paminklas krašto knygnešiams

Už tilto per Lėvenį, Kalno gatvėje, Pasvalyje
Autorius Arūnas Grušas.

Stogastulpis knygnešiams small

Paminklas Petrui Vileišiui

P.Vileišio g., Pasvalys

Prie Pasvalio P.Vileišio gimnazijos nuo 1935 m. stovi Vinco Grybo sukurtas paminklas iškiliam kraštiečiui – tautos kėlėjui Petrui Vileišiui.
Gimnazijoje veikia istorijos muziejus ir didelė dailės kūrinių ekspozicija.

Paminklas Vileišiui small

Pasvalio Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia

Prie Lėvens ir Svalios santakos, statyta 1787 metais. Bažnyčia turi baroko ir istorizmo bruožų, vėlesniųjų architektūrinių stilių elementų.

Pasvalio bažnyčia small

Miesto centre – skulptoriaus Antano Dimžlio kūrinys „Poilsis“ („Laukuose“), kultūros namų fasadą puošia mozaika „Mūzos“ (autoriai B. Klova, J. Laurinaitis).

Poilsis small

Buvusioje Kazio Gumbelevičiaus sodyboje Vaškų gatvėje, išlikęs gyvenamasis namas su draudžiamos spaudos slėptuvėmis staktose.

Knygnešio namas small

Lėvens pagrindinėje mokykloje įrengtas šios mokyklos raidos muziejus.

Pasvalio miesto aikštė ir gatvių tinklas – urbanistikos paminklas.

Paminklas kraštiečiui profesoriui, oftalmologui ir visuomenės veikėjui Petrui Avižoniui (skulptorius Algirdas Bosas) yra jo paties vardo gatvėje – krašto muziejaus kiemelyje.

Paminklas Avižoniui small