Paroda, pristatanti JAV ir Lietuvos draugystės simbolį!

Pasvalyje kelionę po Lietuvą tęsia paroda pristatanti JAV ir Lietuvos draugystės simbolį – Sumner Welles deklaraciją!

Lapkričio 16 d. (antradienį), 15 val. Pasvalio krašto muziejuje įvyks parodos „Sumner Welles deklaracijai – 80" atidarymas. Paroda skirta atskleisti JAV politinę ir diplomatinę paramą, kurią Lietuva ir jos šiauriniai kaimynai jautė sovietinės okupacijos metu.

Dokumentas, bylojantis apie JAV pastangas paremti Lietuvos siekį atkurti laisvę ir valstybingumą, paskelbtas 1940 metų liepos 23 dieną tuo metu laikinai ėjusio JAV valstybės sekretoriaus pareigas Benjamino Sumnerio Welleso. Pavadinta ją inicijavusio politiko vardu, deklaracija skelbia, kad JAV Šaltojo karo metu oficialiai nepripažino Sovietų Sąjungos įvykdytos Baltijos šalių aneksijos.

Liepos 23-iosios deklaracija patvirtina, kad Lietuvos politinė kova dėl valstybingumo atkūrimo sovietmečiu nenutrūko nė akimirkai.
Sumner Welles deklaracijos 80-ečiui skirta archyvinių dokumentų ir nuotraukų paroda savo kelionę po Lietuvą pradėjo 2021 metų vasarą, minint JAV ir Lietuvos diplomatinių santykių atkūrimo 30-metį. Pirmoji parodos stotelė buvo Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekoje – muziejuje Kaune, vėliau ji buvo pristatyta Šiaulių apskrities P. Višinskio viešojoje bibliotekoje, Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje. 2020-aisiais metais Lietuva žymėjo JAV politinės ir diplomatinės paramos simbolio – Sumner Welles deklaracijos 80-ąją sukaktį. Šiai progai paminėti Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija ir JAV ambasada Vilniuje inicijavo šią parodą, dokumentais pagrindžiančią Jungtinių Amerikos Valstijų įsipareigojimą Lietuvos laisvės siekiui.


Parodoje pristatomi istoriniai dokumentai, liudijantys JAV politinį dėmesį SSRS okupuotai Lietuvai, Lietuvos pasiuntinybės Vašingtone bei konsulatų Niujorke ir Čikagoje veiklą ir diplomatinę kovą siekiant atkurti nepriklausomybę. Dokumentai iliustruoja Lietuvos diplomatų bei įvairių JAV veikusių lietuviškų patriotinių organizacijų lyderių reguliarius susitikimus ir kontaktus su Valstybės departamento pareigūnais, kongreso nariais, priėmimus Baltuosiuose rūmuose ir protestus prieš SSRS imperinę politiką.
Sumner Welles deklaracijos 80-mečio parodą parengė Lietuvos istorijos instituto XX amžiaus istorijos skyrius kartu su Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija.

Eksponuojami dokumentai ir nuotraukos iš Lietuvos valstybės centrinio ir naujojo, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarijos ir ELTA archyvų, LR Prezidento kanceliarijos, JAV Valstybės departamento, Lietuvos jūrų muziejaus ir viešų interneto prieigų.

Parodą Pasvalyje organizuoja JAV ambasada ir Pasvalio krašto muziejus. Parodą bus galima aplankyti iki gruodžio 31 dienos.

Maloniai lauksime!

deklaracija small