2015 m. gruodis

4 d. Pasvalio krašto muziejuje atidaryta tradicinė kalėdinė paroda–pardavimas „Metai“. Šių metų paroda buvo kaip niekada gausi dalyvių skaičiumi. Kalėdinėje parodoje pristatyti Pasvalio krašto darbštuolių ir svečių iš kitų Lietuvos kampelių kūrybos darbai – megzti ir nerti šalikai, skaros, kojinės, pirštinės, odiniai, metaliniai, iš vilnos velti papuošalai, megztos gėlės, originalūs kalėdiniai medeliai, iš medžio drožti virtuvės rakandai, mediniai indai, skulptūrėlės, nertos staltiesės ir servetėlės, rankų darbo atvirukai, keramikos dirbiniai, paveikslai – ne tik tapyti, bet ir siuvinėti, sukomponuoti iš odos bei kitų medžiagų. Tai vienintelė paroda metuose, kurioje kartu eksponuojami ir vaizduojamojo, ir taikomojo meno kūriniai.

Metai 2015 small

6 d. Pasvalio bažnyčios klebonas Albertas Kasperavičius pakvietė į nuotaikingo ir gilaus ispaniško dokumentinio filmo apie Mergelės Marijos palytėjimą ir globą patyrusius žmones „Marijos žemė“ seansą.

21 d. Pasvalio krašto muziejaus skyriuje poetų Eugenijaus ir Leonardo Matuzevičių memorialiniame muziejuje Krinčine vyko tradiciniai literatūros skaitymai „Užgimimo šviesoj“. Renginį organizavo Pasvalio krašto muziejus, literatų klubas „Užuovėja“ ir Pasvalio Petro Vileišio gimnazijos literatų būrelis.

2015 m. lapkritis

18 d. Lietuvos pensininkų sąjungos „Bočiai“ Pasvalio bendrijos nariai, Pasvalio krašto muziejuje surengė kasmetinę rankdarbių parodą. Parodoje eksponuoti rankdarbiai – visų metų triūsas. Dvidešimties autorių kūriniuose ir nertos servetėlės, kaklo papuošalai, auskarai, medžio dirbiniai, originalūs žaislai, siuviniai... sunku viską ir išvardinti. Džiugu, jog technologijų amžiuje dar niekas nenustelbė rankų darbo kūrinio vertės.

Bočiai small

19 d. Pasvalio r. Trečiojo amžiaus universiteto lankytojams Pasvalio krašto muziejuje buvo surengta paskaita „Vartotojų teisių apsauga Lietuvoje“. Paskaitą skaitė lektorė Viktorija Dobrynskaitė – Valstybinės vartotojų teisės apsaugos tarnybos atstovė Panevėžio apskrityje.

Trečio amžiaus univ small

20 d. Pasvalio r. Trečiojo amžiaus universiteto lankytojams Pasvalio krašto muziejuje buvo surengta paskaita „Vienišumas ir gyvenimo kokybė vyresniame amžiuje“. Lektorė – psichologė Dalia Petrėnienė.

24 d. Pasvalio r. Trečiojo amžiaus universiteto lankytojai dalyvavo renginyje – „Senovės lietuvių buities kultūros atspindys kraičių skrynioje“ Pasvalio krašto muziejuje.

28 d. Lietuvos soroptimisčių klubo sąjunga ir Pasvalio soroptimistės, klubo nares pakvietė į renginį Pasvalio krašto muziejuje „Kultūros paveldas: pažink rugio šiaudą“. Renginio metu buvo pristatyta muziejaus edukacinė programa „Vidury dvaro meška karo“– Kūčių ir Kalėdų papročiai, burtai, dainos.

2015 m. spalis

1 d. Pasvalio krašto muziejuje buvo surengta Pasvalio Trečiojo amžiaus universiteto pirmųjų mokslo metų pradžios šventė. Po šv. Mišių Pasvalio Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje, studentai klausėsi Pasvalio muzikos mokyklos akordeonininkų orkestro (vad. E. Rodžienė), iškilmingai sugiedojo studentišką himną „Gaudeamus“. Pasvalio Trečiojo amžiaus universiteto lankytojai gali rinktis studijas penkiuose fakultetuose: Sveikatos ir dvasinio tobulėjimo, Kultūros ir meno, Krašto pažinimo ir turizmo, Buities kultūros bei Socialinės psichologijos.

Senjorai small

20 d. Vilniaus universiteto biblioteka šiemet švenčia savo 445 metų sukaktį. Bibliotekos jubiliejaus ir Etnografinių regionų metų proga įgyvendinamas projektas, orientuotas į senojo paveldo sklaidą ir bendruomeniškumą Lietuvos regionuose. Projekto metu rengtose parodose ir konferencijose pristatyta ta bibliotekoje saugomo kultūros paveldo dalis, kuri labiausiai atspindi Lietuvos ir konkretaus regiono istoriją. Spalio 20 d. Vilniaus universiteto biblioteka viešėjo Joniškėlio Karpių dvare įsikūrusiame Pasvalio krašto muziejaus skyriuje – Joniškėlio krašto muziejuje. Parodos metu vykusioje konferencijoje, pranešimą „Senesnis už Vilnių... Pasvalys Lietuvos istorijoje“, skaitė Pasvalio krašto muziejaus muziejininkas Gražvydas Balčiūnaitis. Joniškėlio krašto muziejaus vedėjas Viktoras Stanislovaitis parengė pranešimą „Joniškėlis istorijos kryžkelėse: Joniškėlio dvaro likimas“. Keturiuose mobiliuose stenduose eksponuoti dokumentai leido „gyvai“ prisiliesti prie unikalios šimtametės Joniškėlio krašto istorijos – prie sostinėje saugomo šio krašto paveldo ir tai buvo daug kartų iškalbingiau ir paveikiau nei storiausi monografijų tomai.

VU biblioteka small

21 d. Pasvalio krašto muziejuje vyko diskusija apie Lietuvos kariuomenę, saugumo ir žmonių pilietiškumo problemas. Renginyje dalyvavo – amb. dr. Žygimantas Pavilionis, buvęs Lietuvos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius JAV ir Meksikai, LR Seimo narė Rasa Juknevičienė, buvusi krašto apsaugos ministrė bei Adomas Bužinskas – Krašto apsaugos savanorių pajėgų karys.

Povilionis small

2015 m. rugsėjis

12 d. Pasvalio krašto muziejuje vyko susitikimas su jogu iš Indijos Awadhoot Baba. 75 m. dvasinis mokytojas kalbėjo dvasinio pobūdžio temomis apie meditaciją, įvairių rūšių jogą, reinkarnaciją, taisyklingą kvėpavimą, sveiką mitybą bei gyvenimo prasmę. Indų mantras bei lietuvių liaudies dainas atliko Ričardas Kairaitis-Strazdas.

18 d. Pasvalio krašto muziejuje buvo atidaryta Pasvalio menininkų klubo „Rats“ dailės darbų paroda.

Rats paroda small


18 d. Pasvalio krašto muziejuje atidaryta Vaidoto Kvašio tapybos darbų paroda „Lietuvė Ina ir latvietis Janis pasienio peizaže“.

Kvašys small


19 d. Pasvalio krašto muziejuje surengtas iškilmingas Savivaldybės tarybos posėdis, kur Savivaldybės meras susirinkusiems Tarybos nariams, Pasvalio krašto Garbės piliečiams, įstaigų vadovams, bendruomenių atstovams bei svečiams pristatė trumpą Pasvalio krašto istoriją, pasveikino su 518-uoju miesto gimtadieniu, o kultūros projektų Pasvalio krašte rėmėjas dr. Pranas Kiznis ir knygos autorius Vilius Kavaliauskas pristatė knygą „Pasvalio krašto karžygiai“. Iškilmingo posėdžio metu Savivaldybės meras įteikė Mero padėkas labiausiai nusipelniusiems rajono žmonėms.

Taryba small


19 d. Pasvalyje ant bažnyčios klebonijos sienos buvo atidengtos Atminimo lentos 1919–1920 m. Nepriklausomybės kovų Pasvalio valsčiaus savanoriams ir Vyties Kryžiaus kavalieriams.

Savanoriai small


19 d. Pasvalio krašto muziejus pirmą kartą dalyvavo jau ketvirtus metus iš eilės vykstančiame projekte „Lietuvos muziejų kelias“. Dviračių sporto ir istorijos entuziastai buvo pakviesti dalyvauti žygyje „Medinės architektūros stebuklai“. Žygio dalyviai apžiūrėjo Daujėnų ir Krinčino seniūnijose išlikusius senus ir naujesnius medžio meistrų darbus: kryžius, koplytstulpius. Aplankyti kaimai, kuriuose tebestovi senoviniai pastatai.

Epaveldas small

18 d. Pasvalio krašto muziejaus ekspozicijos dalyje „Pasvalio krašto kryždirbystė“ lankytojams buvo pristatyti restauruoti eksponatai iš muziejaus fondų.


21 d. Pasvalio krašto muziejuje vyko projekto„Pasvalio, Biržų ir Telšių sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojų bei vadovų gebėjimų stiprinimas pasinaudojant Norvegijos patirtimi“ viešinimo konferencija. Konferencijos atidarymo metu koncertavo Pasvalio muzikos mokyklos akordeonininkų orkestras.

Norvegų medikų small


23 d. Pasvalio krašto muziejaus Turizmo informacijos centras tęsia gražią tradiciją – dviračiais nuvažiuoti iki tolimiausių rajono vietų. Šios kelionės skirtos Pasaulinei turizmo dienai – rugsėjo 27-ajai – paminėti. Dviračių turizmo entuziastai jau aplankė labiausiai į rytus ir į pietus nutolusius Pasvalio r. savivaldybės teritorijos taškus, juos pažymėjo mediniais stulpais su įrašais. Šių metų Turizmo dieną maršrutas pasuko į vakarinę Pasvalio rajono dalį – link Kapčiūnų.

V taškas small


25 d. Projekto „Lietuvos muziejų kelias“ renginiai užbaigti senovinio apavo paroda „Apsiausiu batukus ir keliausiu pas draugus...“ bei edukacine programa, skirta apavo istorijai. Muziejaus lankytojai turėjo galimybę susiraukti nagines.