10 metų su paroda „Metai“ 10 metų su paroda „Metai“: Pasvalio krašto žmonių Kalėdinių kūrybinių darbų parodų Krašto muziejuje katalogas, 2008, 104 p.

Gausiai iliustruotas leidinys su parodos autorių portretais ir jų darbų fotografijomis.

Ištrauka iš leidinio

Kasmet, artėjant mūsų Pasvalio miesto įkūrimo dienai – gruodžio 6-ąjai, Pasvalio krašto muziejus kviečia į tradicinę kūrybos darbų parodą „Metai“, vienintelę parodą metuose, kurioje savo kūrybinius darbus pristato visi norintys pasvaliečiai.

Dar 1908 m., organizuojant pirmąsias lietuvių dailės parodas, M. K. Čiurlionis kreipėsi į žmones, kad neštų į parodą daiktus, „papuoštus senovišku lietuvišku būdu, savotiškai“.

Mūsų žmonių kūryba – neatsiejama Pasvalio kultūros dalis. Muziejaus edukacinis tikslas – atsigręžti, pažinti liaudies kūrybą kaip tautinio savitumo šaltinį, suteikti galimybę parodyti kuriančiųjų darbus visuomenei.

Parodoje svarbus kiekvienas kūrinys. Ir mažas, ir didelis, ir tradicinis, ir neįprastas. Tai mūsų žmonių kūrybos atspindys – tokie mes esame šiandien. O kokie norime būti rytoj?

Paroda – tai kryžkelė norinčiam eiti toliau. Juk svarbu ne tik kurti darbus sau, bet ir parodyti juos visuomenei. Paroda – tai tarsi baigiamasis darbo akordas, po kurio darbuojasi geriausias vertintojas – laikas.

Kasmet daromės vyresni. Tik kūriniai lieka tokie, kokius juos sukuriame. Krašto muziejus saugo dovanotus dailės kūrinius, ruošia jų parodas.

Muziejaus kalėdinė paroda kaip gyvas organizmas. Čia palaikoma tradicijų ir naujovių sąveika. Šiandieninė žmonių kūryba neapsiriboja tradicinės liaudies kūrybos rėmais, nes tai būtų tik muziejinis egzistavimas, senųjų amatų išsaugojimas. Realus gyvenimas šiandien – naujovių ieškojimas. Kasmetinis parodos lankytojas ieško naujų idėjų, originalumo.

Pasvalio krašto muziejuje saugomi dovanoti Jurgio Šidagio grafikos ir medžio darbai, primityviosios tapybos autoriaus Broniaus Zavackio darbai.

Kalėdinė paroda „Metai“ – tai šventė, kurioje galime susitikti visi. Vieni – parduoti, kiti – pirkti, kiekvienas – pasigrožėti.

Aida Dulkienė